Haber

Naci Görür: Celal Şengör’ün İstanbul’dan taşınma kararına tepkiler var

DUVAR– Beyin sarsıntısı bilim adamı Naci Görür gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Medyatava TV’de konuşan prof. İstanbul’dan taşınma kararı alan Celal Şengör’ün hatırlatılması üzerine Naci Görür, İstanbul’dan da ayrılıp ayrılmayacağı sorusuna, “Böyle bir söylem bireysel olarak bu işten kurtulmak demektir. Bilim adamları olarak herkesi temsil ediyoruz. Ben kurtardım” dedi. Hayatım, yüzbinlerce insan.Bir insan terkedilmiş kalırsa, ben yaşasam ne olur?” cevap olarak.

Görür, devletin deprem tedbirleriyle ilgili bir eylem planını bir an önce hayata geçirmesi gerektiğine işaret etti. Naci Görür, tüm bu uygulamaların hayata geçmesiyle 15 yılda bir sarsıntıya hazır olabileceğimizi söyledi. Dr. Celal Şengör’ün olası Marmara depremi nedeniyle İstanbul’dan ayrılacağını açıklamalarının ardından İstanbul’dan ayrılıp ayrılmayacağının sorulması üzerine, “Böyle bir şey düşünmüyorum ve düşünmeyi de doğru bulmuyorum. böyle bir telaffuz, bu işten bizzat kurtulmak demektir, bilim herkesi temsil ediyoruz, ben kendi hayatımı kurtardım, onbinlerce, yüzbinlerce insan terk edilmiş gibi kalsa ben yaşasam ne olur diye cevap verdi. .

‘HAYATLAR ENGELLENECEK…’

prof. Şengör, İstanbul’dan taşınacağına değinerek, “60-70 bin bina tamamen yıkılmasa da yıkılacak. Kurtarma çalışmaları için sokaklara çıkamayacaksınız. Şehre giren ve çıkan yolların önemli bir kısmı kullanılamaz hale gelecek, ortaya çıkacak kaostan sağ kurtulanlar günlerce, belki haftalarca ulaşıma kapanacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu