Haber

Mısır, İsrail’in BM Okulunu Bombalamasını Kınadı

KAHİRE, 19 Kasım (Xinhua) — Mısır, İsrail’in Gazze Şeridi’nde sığınağa dönüştürülen bir BM okulunu bombalayarak en az 100 Filistinlinin ölmesini “korkunç” olarak nitelendirerek kınadı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı cumartesi günü yaptığı açıklamada, Fakhoora Okulu’nun bombalanmasının İsrail’in Gazze’deki sivillere yönelik “bir diğer bariz ihlali” olduğunu belirterek, “İşlenen bu diğer savaş suçu ve failleri hakkında soruşturma başlatılması gerektiğini” vurguladı. hesap sorulmalı.”

Açıklamada, Gazze’de BM mültecilere yardım kuruluşuna ait okulun hedef alınmasının BM’ye, BM yardım kuruluşlarına ve BM’nin insani yardım hedeflerine kasıtlı bir hakaret olduğu belirtildi.

Bakanlık, nüfuz sahibi uluslararası taraflara ve BM Güvenlik Konseyi’ne, Gazze Şeridi’ndeki insani trajediye son verilmesi, derhal ve koşulsuz ateşkes sağlanması ve Filistinli sivillerin korunması için derhal müdahale etmesi çağrısını yineledi.

Filistinli bir sağlık kaynağı Cumartesi günü Xinhua’ya, İsrail’in Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yerlerinden edilmiş insanlara yönelik Fakhoora Okulunu bombalamasının ardından en az 100 Filistinlinin öldüğünü ve onlarcasının yaralandığını söyledi.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan kaynak, okul içerisinde cesetlerin çıkarılmasının devam etmesi ve çok sayıda yaralının durumunun kritik olması nedeniyle ölü sayısının artabileceğini ifade etti.

İsrail, Hamas militanlarının 7 Ekim’de İsrail’in güneyine düzenlediği beklenmedik saldırıya misilleme olarak son haftalarda Gazze’ye saldırılar düzenliyordu. Hamas saldırısında yaklaşık 1.200 kişi hayatını kaybetti, 200’den fazla kişi rehin alındı. Hükümetin Gazze’deki basın ofisine göre bölgede devam eden çatışmalarda 12 binden fazla Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu