Ekonomi

Malatya iş dünyası: Finansmana erişimin önündeki engeller kaldırılmalı

Ticari faaliyetlerin devamlılığı için en değerli ihtiyacın finansal zemin olduğunu belirten Oğuzhan Sadıkoğlu, “Finansmana erişimin önündeki engellerin kaldırılmasını ve depremden etkilenen firmalara kolaylık sağlanmasını talep ediyoruz. İş yeri tamamen yıkılan esnafımız sermayesini de kaybetmiş, bu üyelerin hibe esası sunularak ticari hayata dönmeleri sağlanmalıdır.

Kamu ve özel bankaların depremden etkilenen şirketlerimize düşük faizli kredi vermelerini talep ediyoruz. Ayrıca deprem öncesi kullanılan ticari kredi ödemeleri ertelenmeli. KOSGEB tarafından verilen Sarsıntı Kredisinden sadece imalatçı firmalar ve kesintili konteyner işyerlerinde faaliyet gösteren firmalar yararlanabilmektedir.

Tüm üyelerimizin bu krediden faydalanmasını koşulsuz talep ediyoruz. Mücbir sebep hali 30 Kasım 2023 tarihine kadar uzatılmıştır ancak sürenin 2024 yılını da kapsaması gerekmektedir. Mevcut maliyetler göz önüne alındığında yerinde dönüştürmenin temeli oldukça yetersizdir. Hibe ve kredi tedbirleri reel rakamlara göre yeniden belirlenmeli.

Malatya 1. OSB’de inşaatı devam eden yeni arıtma tesisi için ihtiyaç duyulan ek bütçe için Mehmet Şimşek’ten destek isteyen Sadıkoğlu, OSB’deki kamulaştırma bedellerinin ödenmesi ve yeni yatırım yaratılabilmesi için deprem kenti olan Malatya’ya öncelik verilmesini istedi. alanlar. Bakan Şimşek, arıtma tesisi talebinin ve kamulaştırma bedellerinin de oldukça makul olduğunu belirterek, takviyenin kısa sürede teslim edileceğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu