Haber

Hakan Fidan: AB Genişlemeyi Jeostratejik Bir Konu Olarak Algılamalı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “Avrupa Birliği (AB) küresel bir oyuncu olmak istiyorsa genişlemeyi jeostratejik bir konu olarak algılamalıdır.” söz konusu.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Fidan, Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın Berlin’de AB Genişlemesi ve Reformu başlığıyla gerçekleştirdiği bakanlar toplantısının kapalı oturumunda, Gazze’de yaşanan insanlık trajedisine değinerek, “Dayanışmanın önlenmesi” dedi. Bazı AB ülkelerinde Filistinlilerle yapılan gösteriler çifte standarttır.” Bu kelimeyi kullandı.

Fidan, AB’nin küresel düzeyde rekabet edebilmesi için farklılıklara saygı temelinde daha fazla üyeye sahip olması gerektiğine dikkat çekerek, “Genişleme politikasının güvenilirliğinin yeniden tesis edilmesi gerekiyor. Bazı üye ülkelerin engellenmesi gerekiyor.” Müzakere süreçlerini kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaktan vazgeçin. Üyelik müzakereleri hiçbir zaman sonuçlanmayacak açık uçlu süreçlere dönüşmemelidir.” “Dönüştürmek de yanlış.” değerlendirmesini yaptı.

Küresel oyuncuların çifte standartlardan uzak durması gerektiğini vurgulayan Fidan, bazı AB ülkelerinde Filistinlilere yönelik destek gösterilerinin yasaklanmasını da eleştirerek, “‘İfade özgürlüğü’ adı altında kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e saldırılara izin verenler” dedi. ‘ Filistin’de sivillerin vahşice öldürülmesini protesto ediyoruz.” “İsteyeni engelliyorlar. Bu kabul edilemez bir çifte standarttır.” dedi.

Muhataplarına şunu sordu: “İsrail’in Gazze’de sivilleri katletmesini durduramazsak, Ukrayna’daki sivilleri nasıl koruyabiliriz?” Sorusunun yanıtını isteyen Fidan, AB’nin küresel sorunlara karşı kararlı ve etkili bir tutum sergileyemediğine dikkat çekti.

Almanya, Finlandiya, İsveç, Çekya, Ukrayna, Slovenya, Bosna-Hersek, Kuzey Makedonya, Gürcistan ve Kosova’nın da aralarında bulunduğu yaklaşık 20 ülkenin Dışişleri Bakanlarının katıldığı toplantının ardından Dışişleri Bakanı Fidan, Astana’ya gitmek üzere Berlin’den ayrıldı. bilgi elde edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu