Haber

Can Atalay’ın Milletvekili İptal Edildi, Siyasilerden Tepkiler

Gezi Parkı tutuklusu Can Atalay’ın milletvekilliği iptal edildi. Can Atalay’ın milletvekili statüsünün kaldırılmasının ardından siyasetçilerden peş peşe tepkiler geldi. Türkiye İşçi Partisi’nden aday olan ve Hatay’dan milletvekili seçilen Atalay hakkındaki Yargıtay kararı TBMM’de okundu.

ALİ BABACAN’DAN ATALAY KARARINA TEPKİ

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Ali Babacan, “Başörtüsü yasaklarına, siyasi parti kapatma davalarına karşı başvurduğunuz mahkemeleri ezdiniz. O koltuklarda oturan, hakları savunan Anayasa Mahkemesi’ni, hakları savunan hakimler sayesinde tanımıyorsunuz. Sizin sayenizde artık hukuk devleti bile değiliz.” dedi.

AHMET DAVUTOĞLU: ARTIK BU YÖNETİMİ TANIYAMIYORUM

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Ben artık bu hükümeti tanıyamıyorum. Her türlü yasak, baskı ve engellemeye karşı birlikte mücadele ettiklerimiz, demokrasinin tesisi, milletin egemenliği için omuz omuza çalıştıklarımız” dedi. Milli irade, düşünce ve inanç özgürlüğü o koltuklarda oturanlar olamaz. Anayasa Mahkemesi” “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından “hak ihlali” olarak değerlendirilen Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi bir olaydır. Seçmenin özgürlüğünün ipotek altına alınması ve seçilmişlerin özgürlüğüne yönelik bir tehdit. Bu kararı verenleri kınıyorum!” söz konusu.

DEM Partisi Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan: “Hatay Milletvekili ve yoldaşımız Can Atalay’ın görev süresinin kaldırılması hukuksuzdur, haksızdır, hukuksuzdur. Bunu kabul etmiyoruz! Bu hükümet açıkça hata yapıyor. Olanlar anayasal darbedir. Can’a kadar çabalarımızdan geri adım atmayacağız. Atalay ve demokratik siyaset hakkını kullandıkları için rehin tutulan arkadaşlarımız serbest bırakıldı.” “Hiçbir adım atmayacağız”

kumlucaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu